EBD یا سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز

Electronic Braking Dis tribution یا همان EBD ، مدل تکامل یافته سیستم ترمز ضدقفل(Abs) می باشد که علاوه بر وظیفه جلوگیری از لغزش و قفل شدن چرخ ها ، می تواند نیروی مورد نیاز ترمزگیری را نیز به تناسب شرایط بین چرخ ها توزیع نماید. یعنی نیروی ترمزگیری در هر چرخ متناسب با شرایط دینامیکی خودرو تعیین می گردد.

جلوگیری از قفل شدن چرخ ها، می تواند نیروی مورد نیاز ترمزگیری را نیز به تناسب شرایط بین چرخ ها توزیع نماید. یعنی نیروی ترمزگیری در هر چرخ، متناسب با شرایط دینامیکی خودرو تعیین می گردد.

در این سیستم نیز همچون سیستم ترمز ای بی اس، اطلاعات مورد نیاز از طریق سنسورهای سرعت چرخ و سنسور شتاب دریافت می گردد. پس از پردازش اطلاعات توسط واحد کنترل الکترونیکی ای سی یو، فرمان هایی به شیر برقی های تعبیه شده در مدار ترمز ارسال میگردد. این شیر برقی ها با تغییر فشار در مدار ترمز هر یک از چرخ ها، نیروی ترمزگیری هر چرخ  را متناسب با شرایط دینامیکی خودرو تنظیم می نماید. یعنی سیستم ای بی دی دارای این قابلیت است که فشار های متفاوتی را در هر یک از کانال های مدار ترمز ایجاد نماید.

به طور مثال اگر ترمز گیری در چرخ های جلو خیلی شدید باشد و چرخ های عقب با کمی تاخیر ترمز بگیرند، باعث می گردد که انتهای خودرو دچار عدم تعادل  گردیده و منحرف گردد. برای جلوگیری از این اتفاق، نیاز است که از ترمزگیری های خیلی سریع و شدید در چرخ های جلوی خودرو جلوگیری شود و ترمزگیری در چرخ های عقب با ترمزگیری چرخ های جلو هماهنگ گردد. انجام این کار در سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز ای بی دی امکان پذیر است.

همچنین در شرایط جاده های لغزنده، بارانی ، خاکی و….. مخصوصا در شرایطی همچون دور زدن درسرپیچ ها ویا عبور از زوی دست اندازها، ممکن است از لحاظ دینامیکی  شرایطی به وجود آید که نیاز به ترمزگیری با نیروهای متفاوت در هر یک از چرخ ها باشد. سیستم ترمز ای بی دی با ایجاد چنین شرایطی و ترمزگیری های متفاوت در هر یک از چرخ ها، می تواند تعادل خودرو را حفظ نماید.

از سوی دیگر، ارتباط مستقیمی بین جرم خودرو و نیروی ترمزگیری وجود دارد. به طوری که با افزایش تعداد سرنشینان که باعث افزایش جرم می شود، لازم است که قدرت ترمزگیری نیز افزایش یابد. انجام این کار نیز توسط سیستم ترمز ای بی دی امکان پذیر است. یعنی در صورت استفاده از سیستم ترمز ای بی دی، طول خط ترمز نیز کاهش می یابد.

1/5 - (1 امتیاز)

چنانچه در زمینه تعمیرات بوستر و تقویت بوستر خودرو خود نیازمند مشاوره هستید ، کافیست نام و نام خانوادگی و شماره تماس خود را در قسمت زیر وارد نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

– در اکثر موارد فقط با کارشناسی و بازدید حضوری مشکل ترمز رفع می گردد.
– عیب یابی و بازدید حضوری رایگان می باشد.
– به دلیل تراکم تماس ها اطلاعات همکار نداریم.

فرم درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.